Fonksiyonel Burun Ameliyatı Nedir, Neden Yapılır?

Fonksiyonel Burun Ameliyatı

Burun estetiği en sık uygulanan estetik cerrahi işlemleri arasında yer alır. Burnun fonksiyonel işlevleri ile ilgili bir prosedür olan fonksiyonel burun ameliyatı temel olarak kaliteli nefes alımının sağlanması için uygulanır.

Fonksiyonel burun estetiği; öncelikle fonksiyonel şikayetlerin giderilmesi amacıyla burnun düzeltilmesi ve/veya yeniden yapılandırılması için uygulanan cerrahi bir prosedürlerdir. Burnun işleyişini etkileyen birkaç farklı sorun da fonksiyonel burun estetiği ameliyatı ile düzeltilebilir.

Fonksiyonel Burun Ameliyatı Kişinin Yaşam Kalitesini Artırır

Burnun iç kısmında konka olarak adlandırılan burun etleri yer alır. Kişinin aldığı havayı süzen ve ısıtan burun etleri vücut sağlığı açısından büyük öneme sahiptir. Kişi her nefes aldığında toz ve benzer maddeler burun etlerinden süzülmüş olur.

Alerjik yapıya sahip olan ya da sigara kullanan kişilerde burun etlerinin gereğinden fazla çalışması söz konusu olabilir. Fazla çalıştığından büyüyen burun etleri hava yolunu kapatınca vücudun ihtiyaç duyduğu kadar nefes alınamaz. Bu sorunun giderilmesi için burun etleri cerrahi prosedürle küçültülmelidir.

Burun deliklerini birbirinden ayıran ve septum olarak adlandırılan duvar bazı kişilerde eğri olabilir. Septum deviasyonu denilen bu durumda burun fonksiyonel özelliğini kaybettiğinden nefes almama sorunları yaşanabilir.

Bu tür durumlarda cerrahi prosedür uygulanarak septumdaki eğrilik giderilmelidir. Burun estetiği operasyonları sırasında burun septumunun düzeltilmesi de mümkündür, burnun hem şeklinin hem de fonksiyonlarının iyileştirildiği ameliyat septorinoplasti olarak adlandırılır.

Burnun sahip olduğu fonksiyonel özellikleri yerine getirebilmesi için uygulanan cerrahi müdahalenin yanı sıra burnun dış görünüşünde de deformasyon olması durumunda aynı seans içerisinde iki ameliyat yapılabilir.

Burnun hem içeriden hem dışarıdan düzeltildiği cerrahi prosedüre fonksiyonel burun ameliyatı adı verilir. Revizyon burun estetiği de fonksiyonel burun ameliyatlarından biridir. Burun estetiği sonrası burun şeklinde sorun çıktığında ya da hasta nefes sorunları yaşandığında revizyonel burun estetiği gündeme gelir.

Fonksiyonel Burun Estetiği Kimlere Yapılır?

Fonksiyonel burun estetiği burnunun görünümünde rahatsızlık oluşturacak deformasyonlara ek olarak nefes alamama sorunu yaşayan kişilere uygulanabilir. Septum deviasyonu, perforasyon ve burun etlerinin normalden fazla büyük olması veya gerçekleştirilen burun estetiği operasyonunun başarısız olması durumlarında fonksiyonel burun ameliyatı çözüm olabilir.

Burnun dış görünüşü düzeltilirken aynı zamanda kişinin rahat bir şekilde ve kaliteli nefes almasını sağladığından avantajlı bir prosedür olarak kabul edilir. Hasta iki işlemin kombine edilmesi sayesinde zaman kazanmasının yanı sıra tek bir sefer anestezi almış olur.

Bu açıdan değerlendirildiğinde fonksiyonel burun ameliyatının burnunun görünümü ile ilgili hoşnutsuzluğu olan aynı zamanda da burnundan nefes alma konusunda zorluk yaşayan kişilere uygulanabilecek bir cerrahi prosedür olduğu ifade edilebilir.

Beni İnstagram’da Takip Edin

Contact us

Give us a call or fill in the form below and we'll contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.