Burun ameliyatları tüm dünyada en sık gerçekleştirilen estetik ameliyatlardır. Ama bazen sonuç tatmin edici olmaz ve ikincil cerrahiler (revizyon ameliyatı) gerekebilir. En deneyimli ellerde yapılan cerrahilerde bile %5 oranında revizyon ameliyatı gerekebilmektedir.

Revizyon ameliyatlarında hastanın beklentileri iyi değerlendirilip yapılacak cerrahinin başarı yüzdesi ayrıntılı olarak konuşulmalıdır. Eğer ilk ameliyatta doku tahribatı yüksek seviyede ise başarı oranı bir miktar düşer.

 

Kimlere uygulanır?

Bu hastalar burun sırtında ya da ucunda hafif bir düzensizlik olan hastalardan ciddi deformitelere sahip olan hastalara kadar geniş bir yelpazedeki hasta grubunu kapsar. Bu sebeple yapılacak cerrahi ve iyileşme süreci kişiden kişiye değişkenlik gösterir.

Eğer burunda ciddi bir deformite varsa kaburgadan ya da kulaktan kıkırdak desteği almak gerekebilir.

 

Ne zaman yapılır?

İkincil ameliyatlar için aceleci olmamak gerekir. Dokuların iyileşmesi ve yeni bir ameliyata hazır olabilmesi için en az 6 ay- 1 yıl beklemek gerekir. Ameliyat öncesi kemik, kıkırdak ve yumuşak doku ayrı ayrı değerlendirilerek planlama yapılır. Ameliyat sonrası ödemin daha fazla olacağı ve iyileşme sürecinin daha uzun olacağı akılda tutulmalıdır.