Hızlı, aşırı kilo alıp verme, gebelik ve yaşlanmanın etkisiyle deride elastikiyet kaybı yaşanır. Buna bağlı olarak cilt yapısı bozulur ve kendini tekrar toparlayamaz hale gelebilir. Görünümü olumsuz yönde etkileyen, hem fiziki, hem de psikolojik sorunlar yaratan üst bacak kısımlarındaki sarkma ve yağlanmalar uyluk germe ameliyatı ile giderilebilir. Kasık bölgesinden uyluk iç kısma doğru uzanan bölümden açık kesiler ile deri altı yağ dokusu ve sarkmalara neden olan deri fazlalıkları alınarak bölge toparlanır. Böylece daha sıkı ve toparlanmış uyluk görünümü sağlanır.

Ameliyat öncesi yapılan ayrıntılı değerlendirmeler ve muayeneler sonucunda ameliyat bölgesi belirlenir ve çizimler yapılır. Hastanın kalacak izlerin yeri konusunda fikir sahibi olması sağlanır.

Ameliyat süreci nasıldır?

Uyluk germe ameliyatları ameliyathane koşullarında genel ya da rejyonel anestezi altında tam donanımlı hastanelerde gerçekleştirilir.

Operasyon ortalama olarak 2 saat sürmektedir. Operasyondan sonra bir gün hastanede kalınması yeterli olur.

İyileşme süreci nasıldır?

Operasyondan 24 saat sonra hasta taburcu edilir ve evine gönderilir. Üç gün sonra normal sosyal hayata dönebilir ve ortalama iki hafta sonra da işe başlayabilir. Operasyon sonrası dönemde istirahat çok önemlidir. Çünkü dikişler kasık bölgesindedir ve çok kolay deforme olup yara açılabilir. Dikişlerin nemli  bir bölgede olması nedeniyle yara bakımına ve pansumana özen gösterilmesi gerekir.

Uyluk germe ameliyatları izli ameliyatlardır. İlk aylarda daha belirgin ve kırmızı renkte olan izler zamanla solar, silikleşir ve belirsiz hale gelir.