Gergin bir karın, belirgin bir bel çukuruna sahip olmak çoğu kadının hayalidir. Benzer şekilde erkekler de şekilli bir karın ve belirgin, baklava şeklinde görünen adale paketlerine sahip olmak ister. Abdominoplasti olarak adlandırılan karın germe ameliyatı, doğum sonrası, aşırı ve hızlı kilo alıp verme, tüp mide ameliyatı gibi sebeplerden dolayı karın bölgesinde oluşan sarkmaları ve çatlakları düzeltmek amacıyla uygulanan cerrahidir.   Yapılan tüm diyetlere ve spora rağmen yeterli derecede cildinde toparlanma olmayanlar tarafından tercih edilen ameliyat ile fazla cilt ve yağ dokusu alınarak sıkı ve düz bir karın hedeflenir. Farklı sebeplerden dolayı karın kaslarında oluşmuş gevşeklikler de bu ameliyatla düzeltilebilir. Karın germe ameliyatı bir çeşit kilo verme ameliyatı değildir. Sıklıkla diğer vücut şekillendirme ameliyatlarıyla kombine edilir. Eğer deri ve yağ fazlası sadece göbek bölgesinin altında toplanmışsa mini karın germe yapılabilir. Seçilecek cerrahi yöntem ve birlikte yapılacak ameliyatlar hastaya göre belirlenir.

Ameliyat süreci nasıldır?

Ameliyat öncesi rutinde kullandığınız iç çamaşırına göre, izler çamaşırın içinde kalacak şekilde planlama ve çizim yapılır. Ameliyathane koşullarında sıklıkla genel anestezi altında, 2-4 saat süren bir cerrahidir. Ameliyat sırasında karnın alt tarafından ve göbek çevresinden kesiler yapılarak fazla deri ve yağ dokusu uzaklaştırılır. Eş zamanlı olarak karın kaslarındaki gevşeklik onarılır. Eğer mini karın germe yapılacaksa göbek bölgesindeki kesi yapılmaz ve göbek deliği yer değiştirmez.

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci nasıldır?

Ameliyathanede hastaya özel bir karın korsesi giydirilir ve bu korseyi yaklaşık 3-4 hafta kullanması istenir. Ameliyat sonrası belinizden itibaren gövdenizin 45o  yüksek olduğu pozisyonda yatmanız istenecektir. Ameliyat sonrası en kısa sürede ayağa kalkarak oda içerisinde kısa yürüyüşler yapmanız istenir. İlk günlerde oluşabilecek olan şişlik ve ağrılar, ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilecek seviyededir. Yaklaşık olarak 1 ila 3 gün hastanede kalmayı gerektirebilen karın germe ameliyatı sonrası hasta 10- 15 gün sonra işine dönebilmektedir fakat 6 hafta boyunca ağır spor yapmasına izin verilmez.  İlk aylarda ameliyat izi daha kırmızı ve belirgindir. Eğer hastanın herhangi bir iyileşme problemi yoksa zamanla izler azalacak ve belirsiz hale gelecektir.