Aileye katılacak yeni bir birey. Heyecan, korku ve kaygılarla dolu bir dönemin başlangıcı. Gebelik ile başlayıp lohusalık süreci ile devam eden bir süreç.

Gebeliğin başlangıcı ile birlikte anne adayları için stresli bir süreç başlamakta. Hormonların etkisi ile ruhsal ve bedensel değişikliler başlar. Deri elastikiyetinin bozulması, özellikle yüz bölgesinde oluşan lekelenmeler, deri altında çatlakların meydana gelmesi, yağ tabakasında artış, göğüslerde önce büyüme daha sonra emzirmeye bağlı olarak küçülme ve sarkma, meme başında oluşan değişiklikler, karın kaslarında ayrılma ve fıtık oluşumu, karın derisinde oluşan çatlaklar ve sarkmalar ayrıca bel bölgesinde artan yağ oranı. Bu liste giderek uzasa da emzirmenin devamı ve hormonal dengenin düzelmesi ile çoğu değişiklik 6 ay içerisinde geri dönmektedir. Bu dönemde Plastik Cerrahınız kalan sorunların çözümlenmesinde size yardımcı olacaktır.

ANNELİK ESTETİĞİ (MUMMY MAKEOVER) NEDİR?

Gebelik sürecinde en çok deforme olan bölgeler meme, karın ve bel bölgesidir. Özellikle karın bölgesindeki kaslarda oluşan yırtılmalar ve karın derisindeki sarkmalar karın germe ameliyatları ile düzeltilebilir. Aynı zamanda karın derisinde oluşan çatlakların büyük bir kısmı, ameliyat sırasında sarkan derinin çıkarılması ile azalmaktadır. Karın germe ameliyatı sırasında karın kaslarının ve oluşan fıtıkların onarımı, yağ depolanmalarının fazla olduğu bel ve sırt bölgelerine liposakşın uygulaması yapılabilmektedir. Hormonların etkisiyle memelerde oluşan büyüme ve daha sonra emzirmenin sonlanmasıyla meydana gelen sarkma ve küçülme memelerde ciddi deformasyona neden olmaktadır. Kadınlığın en önemli simgesi olan memelerde oluşan bu şekil bozukluğu annelerde ciddi moral bozukluğuna sebep olur. Meme dikleştirme, meme büyütme ve küçültme ameliyatları ile oluşan sorunlara çözüm bulunabilinmektedir.

AMELİYAT NE ZAMAN, NASIL YAPILIR?

Hormonal dengenin normal düzene dönmesiyle vücuttaki değişiklikler yavaş yavaş geri dönmeye başlamaktadır. Bu dönemde çok aceleci davranmamak gerek. Annelere bu dönemdeki tavsiyemiz anneliğin tadını çıkarmaları, düzenli beslenme ve yapılacak hafif egzersizlerle vücut dengesinin düzene binmesini beklemeleridir. Ortalama 6 aylık bir süreç ya da emzirmenin sonlanmasını takiben birkaç ay sonra vücut cerrahi işlemlere hazır hale gelecektir.

Ameliyatlar ister tek tek ister kombine bir şekilde, ameliyathane koşullarında genel anestezi altında gerçekleştirilir. Hastalarımızın bir gece hastanede takip edilmesinin sonrasında ameliyat sırasında yerleştirilecek drenler ertesi sabah çekilir ve taburculuk planlanır.

İYİLEŞME SÜRECİ NE KADAR SÜRER, NORMAL YAŞANTIYA NE ZAMAN DÖNÜLÜR?

Taburculuk sonrası iyileşmeyi hızlandırmak için ortalama 10-15 gün kadar evde istirahat sürecine ihtiyacınız olabilir. Bu süreçte sağlıklı beslenme ve yapılacak hafif egzersizler toparlanma sürecinizi hızlandıracaktır. Ameliyat sonrası takılan korselerin ortalama 1 ay kadar kullanılması gerekmektedir. Hastalarımıza nihai sonuca oluşmak için aceleci olmamaları, oluşacak izlerin kaybolması ve vücudun son halini alması için 4-6 ay arasında beklemeleri gerekmektedir.

Sağlıklı bireyler ancak ruhen ve bedenen sağlıklı anneler tarafından yetiştirilir. Mutlu anneler, mutlu çocuklar…