Yağ enjeksiyonu

Plastik cerrahinin son dönemdeki en ilgi çekici gelişmelerinden biri de yağ enjeksiyonu uygulamalarıdır. Özellikle yüz, meme, popo, bacak bölgesinde hacim arttırmak ve dolgunluğu sağlamak amacıyla kullanılır. Ayrıca yağ hücreleri vücudumuzdaki en önemli kök hücre kaynaklarından biridir. Alınan yağ hücrelerinin çeşitli işlemlerden geçirilerek kök hücre oranlarının artırılmasıyla verilen bölgelerde onarım sağlamak ta mümkündür.

Yüz bölgesinde en çok göz çevresi, şakaklar, göz kapakları, elmacık kemikleri, orta yüz, burun-dudak çizgileri, dudaklar ve çene bölgesinde kullanılan yağ enjeksiyonu dolgu etkisi ve yenileyici etki sağlanabilmektedir. Kök hücrelerin dönüşümü ile yeni oluşan hücrelerin dolgu etkisine, kök hücrelerinin yenileyici etkisi eşlik ettiğinde genel bir gençleşme ve tazelenme gerçekleşmektedir.

Yağ enjeksiyonu ayrıca meme büyütmede, meme asimetrilerinin düzeltilmesinde, popoya hacim kazandırmak amacıyla (brezilya poposu), bacak ve ayak bileğindeki çarpıklıkların düzeltilmesinde güvenle kullanılır.

Ayrıca vücutta herhangi bir sebeple oluşan çöküntülerin düzeltilmesinde de yağ enjeksiyonu önemli bir tedavi seçeneğidir.

Ameliyat ve iyileşme süreci nasıldır?

Ameliyathane koşullarında vücudun uygun bölümlerinden ince kanüller yardımıyla alınan yağ dokusu çeşitli işlemlerden geçirilerek daha ince kanüller aracılığı ile tedavi edilecek bölgelere enjekte edilir. Yağ toplanması ve enjeksiyonu çok küçük deliklerden yapıldığı için iz kalmaz. Genellikle hastanede kalış gerektirmez. Ağrılı olmayan bu işlem sonrasında ilk 7-10 gün az miktarda şişme ve morarmalar gerçekleşebilir. Bunlar 3. günden sonra azalmaya başlar ve 3 hafta sonra büyük oranda normale döner. Özellikle yüz bölgesi enjeksiyonlarında en az 3 ay boyunca direkt güneş ışınlarından korunmak gerekmektedir.

Verilen dokuların bir kısmı vücut tarafından emilebilir. Yağların kalıcılığı hastadan hastaya değişmekle birlikte %30-70 aralığındadır. Zaman zaman işlemin tekrarı gerekebilir. Yağ enjeksiyonu ile yapılan doku büyütme işlemi kalıcı bir işlemdir.