Özellikle tüp mide ameliyatları sonrası hızlı ve fazla kilo vermeye bağlı olarak  meydana gelen biçim bozukluklarını gidermek amacıyla yapılan germe ve toparlama ameliyatları post bariatrik cerrahi olarak adlandırılır. Hızlı kilo veren hastalarda deri elastikiyeti kilo verme hızına ayak uyduramamakta ve deride sarkmalar meydana gelmektedir. Yapılacak cerrahiler ile bedenin tekrar istenilen forma sokularak zayıflama sonrası meydana gelen kötü görüntülerin ortadan kaldırılması amaçlanır. Bu sayede hastalar hem kaybettikleri hayat konforu tekrar sağlanmış olur hem de kaybettikleri özgüveni geri kazanırlar.

Kimlere uygulanır?

Vücuttan belirli bir hızın üzerinde verilen her kilo vücudun farklı bölgelerinde farklı derecelerde sarkmaya neden olabilir. Başlıca karın bölgesinde dikey ve yatay hat boyunca, bel ve popo bölgesinde, meme bölgesinde, bacaklarda, sırtta, kollarda, yüzde ve boyunda deformiteler meydana gelir. Etkilenen bölgelerin çok yaygın olması nedeniyle her hastaya uygulanacak cerrahi de farklılık gösterir.

Bu amaçla her hasta ayrı olarak değerlendirilerek ameliyatlar ayrıntılı olarak planlanır.

Ameliyat öncesi hastanın planlanan miktarda kilo vermiş olması ve hedef kilosunu en az 6 ay sabitlemiş olması gerekir. Cerrahi öncesi hastanın genel durumu ve kan değerleri ayrıntılı olarak değerlendirilir.

Bu amaçla en sık yapılan ameliyatlar karın-sırt germe, meme dikleştirme ve büyütme, uyluk- kol germe, popo estetiği, yüz ve boyun germe ameliyatlarıdır.

Ameliyat süreci nasıldır ?

Ameliyatlar tam teşekküllü hastanelerde ameliyathane koşullarında genel anestezi altında gerçekleştirilir. Yapılacak ameliyatlar genellikle birkaç seansa bölünerek gerçekleştirilir ve birden fazla ameliyat aynı seansta yapılabilir. Ameliyat süresi yapılacak ameliyatlara göre farklılık gösterir. Ameliyat bitiminde hastalara cerrahi bölgeyi saracak korseler giydirilir.

Ameliyat sonrası 1-2 gün hastanede kalınması gerekir.

İyileşme süreci nasıldır?

Her hasta kendine özgü vücut yapısına ve iyileşme potansiyeline sahip olması, yapılan cerrahilerin farklılık göstermesi nedeniyle iyileşme sürece kişiden kişiye farklılık gösterir. Taburculuk sonrası hastanın evinde istirahat etmesi önerilir. Ameliyat sonrası süreçte proteinden zengin beslenmesi ve bol su tüketmesi istenir. 2 hafta sonra hastanın yavaş yavaş günlük aktivitelerine dönmesi ve yürüyüş gibi hafif sporlar yapması önerilir.

İz kalır mı?

Estetik ameliyatların hemen hemen hepsinde iz kalmaktadır fakat bu izler vücutta giysi ve iç çamaşırlar ile saklanabilen yerlere gizlenmektedir. Bu izler İlk aylarda daha belirgin olmakla birlikte zamanla silikleşerek daha belirsiz bir hal alır.