Günümüzde sağlıklı beslenme ve kilo kontrolü konularındaki farkındalığın artmasıyla beraber insanların bölgesel yağ fazlalıklarından kurtulmak amacıyla girdiği arayışta liposuction ameliyatı başrolü almıştır. Liposuction olarak adlandırdığımız yağ aldırma işlemi giderek popüler olan cerrahi bir yöntemdir. Son yıllarda yapılan araştırmalarda yağ aldırma işlemlerinin tüm estetik cerrahi müdahaleleri arasında ilk sıralarda yer aldığı gösterilmiştir. Bununla beraber yağ aldırma işlemlerinin kolay uygulanabilir olması da bu talebi arttırmaktadır.

Liposuction vücutta belli bölgelerde toplanan yağların vakum yardımı ile ince kanüller (metal borular) kullanılarak alınması yöntemidir. Bu girişim ile vücudun diğer bölgelerine göre daha fazla yağ toparlanması olan yerlerden yağlar alınarak vücuda daha orantılı bir şekil kazandırılmaktadır. liposuction bir kilo verme yöntemi değil kontür düzeltme ameliyatıdır. Günümüzde teknolojinin de ilerlemesiyle birlikte liposuction işleminde lazer, ultrasonik enerji ve vibrasyon gibi enerji bazlı yağ parçalama yöntemleri sıklıkla kullanılmaktadır. Enerji bazlı cihazların kullanım amacı yağı parçalayarak dışarı çıkarılmasını kolaylaştırmak ve deri tabakasına germe yapmaktır. Özellikle lazerin cilt üzerindeki bu etkisi,  lazer liposuctionın klasik liposuction üstünlüğü olarak kabul edilmektedir. Bu anlamda liposuction aslında kendisi bir mucizedir diyebiliriz.

Liposuction işleminden sonra aslında bel, basen ve diz içi hatta bacak içlerinde bile ertesi günden itibaren bir değişiklik fark edilir hale gelmektedir. işleme bağlı olarak dokuda ödem ve şişmeler olmaktadır. Bu şişmelerin geçmesi ve işlemin son hali görmek için yine 3 aydan 6 aya kadar beklemek gerekebilir.

Lazer Liposuction Nasıl Uygulanır?

Lazer liposuction ameliyatı ameliyathane koşullarında, uygulanacak bölgeye göre seçilecek anestezi yöntemiyle uygulanır. Çoğu zaman hastalarımız aynı gün taburcu olmakta, ertesi gün sosyal yaşantılarına dönebilmektedirler.

Liposuction hangi bölgelere uygulanır?

Liposuction fazladan yağ birikimi olan herhangi bir yere uygulanabilir. Çoğu zaman uygulanan yerler, kadınlarda çene altı, kolların üst kısmı, sırt, bel, karın, kalça, basen, uyluk ve dizlerin iç yüzü, ayak bileği, erkeklerde çene altı, göğüs, göbek ve bel bölgesidir.

Korse Kullanımı Nasıldır?

lazer liposuction veya lazer lipoliz yapılan hastalarda çoğu zaman 10-15 günlük korse kullanımı yeterlidir. Klasik liposuction da ise bu süre 3 ila 4 hafta arasında değişmektedir. Hastalarımız korseyi 24 saat boyunca kullanmalıdırlar

Lazer Liposuctionda Morluk Ya Da Şişlik Olur Mu?

Az da olsa kişinin bünyesine ya da uygulanan bölgeye göre morluk olabilmektedir. Oluşan morluklar 7-10 gün içerisinde kaybolmaktadır. Şişliklerin tam olarak inmesi ve kesin sonucun ortaya çıkması da 8-12 haftayı bulabilmektedir.

Lazer Liposuction Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Ameliyat sonrası oluşabilecek hafif ağrılar ağrı kesiciler ile kontrol edilebilir. Hastalarımıza bol su tüketimi ve sağlıklı beslenme ile birlikte 3. Günden itibaren yürüyüşe başlamalarını, giderek artan tempolarda spor aktivitelerini gerçekleştirmelerini öneriyoruz. Spor yoluyla vücutta artan kan dolaşımı ameliyat sonrası oluşan şişliklerin dağılmasında bize yardımcı olmaktadır.

Lazer Liposuctionda İle Alınan Yağlar Yeniden Oluşuyor Mu?

Yağ hücreleri tekrar aynı bölgede oluşmamaktadır.