Yaşlılık, ani ve çok miktarda kilo verme, gebelik gibi sebeplerle kolun iç ve arka kısmındaki deri ve derialtı dokuda sarkma meydana gelir. Yapılan germe ve toparlama işlemi ile bu deformiteler ortadan kaldırılabilir. Kol germe ameliyatı tek başına gerçekleştirilebileceği gibi karın germe, göğüs estetiği ve bacak germe gibi vücut kontur işlemleriyle beraber kombine olarak da yapılabilmektedir.

Ameliyat süreci nasıldır?

Ameliyat ameliyathane koşullarında genel anestezi altında gerçekleştirilir. Koltuk altından dirseğe doğru yapılan bir kesiyle sarkan deri ve derialtı yağ dokusu çıkarılır. Deri kalitesinin iyi olduğu ve sadece yağ birikiminin fazla olduğu durumlarda liposuction ile başarılı sonuçlar alınabilirken, bu duruma deri sarkıklığı da eşlik ediyorsa liposuction kol germe ameliyatı ile beraber yapılmalıdır. Genellikle 1 gün hastanede kalınması gerekir.

İyileşme süreci nasıldır?

Ameliyat sonrası birkaç hafta kolu saran korseler giymek gerekmektedir.5-7 gün ev istirahatinde olmanız beklenir. Ameliyat bölgesinde morluk ve şişlikler 3. günden itibaren azalmaya başlar. 2. Haftadan itibaren yavaş yavaş sosyal hayatınıza dönmeniz beklenir.

İz kalır mı?

Ameliyat sonrası ilk 3-4 ay yara yeri kırmızı, kaşıntılı ve belirgindir. Zaman içinde renginin açılması ve silikleşmesi beklenir. Bu süre bazı hastalarda 2 yıla kadar uzayabilir. Fakat bu iz görünen bölgededir ve gizleyebilmek için uzun kollu giysiler giymek gerekir. O nedenle kol germe ameliyatı önemli dercede deformasyonu olan hastalarda gerçekleştirilmesi önerilir.