Ergenlik dönemi sonrasında erkek memesindeki büyüme ve dolgunluk artışı jinekomasti olarak adlandırılır. Memeyi oluşturan meme dokusu ve yağ dokusundan birinde ve her ikisinde artış gözlenebilir. Jinekomastinin sebepsiz büyüme, hormon bozuklukları, tümör oluşumu, ilaç kullanımı başta olmak üzere pek çok sebebi olabilir. Çoğu zaman sebepsiz büyüme söz konusudur.  Tek ya da çift taraflı olabilir.

Ameliyat öncesi değerlendirme nasıldır?

Ameliyat öncesi olası tüm sebepler araştırılmalı ve gerekirse tedavisi planlanmalıdır. Ayrıca ameliyat öncesi meme ultrasonagrafisi ile meme değerlendirlmelidir. . Tedavi planı memenin içeriğine, meme büyüklüğüne ve sarkma derecesine göre değişiklik gösterir.

Jinekomasti tedavisi hangi yöntemlerle yapılır?

Seçilecek cerrahi memede artan dokuya ve sarkma olup olmamasına göre değişiklik gösterir. Eğer sadece yağ dokusunda artış varsa yağ emme (liposakşın) yöntemiyle tedavi edilebilir. Liposakşın izsiz bir tedavi yöntemidir. Eğer meme dokusunda artış varsa meme başından yapılacak bir kesi ile bu doku çıkarılır. Eğer sarkma mevcut ise fazla deri çıkarılmalıdır.

Ameliyat 1-1,5 saat süren bir cerrahidir. Ameliyat sonrası 3-4 hafta boyunca korse giyilmesi gerekir. Ameliyat sonrası 2-3 gün sonra ağrı, şişlik ve morluklar giderek azalmaya başlar. Ek bir hastalığı yoksa hasta kısa sürede sosyal yaşamına dönebilir.