Yüzümüzün estetik görünümüne büyük etkisi olan ve profilin oluşmasını sağlayan başlıca yapılardan biridir. Yüzün diğer bölümleriyle orantılı bir şekilde olması gereken çenenin estetiği, sıklıkla burun estetiği ile birlikte yapılmaktadır. Profiloplasti denilen bu kombinasyonla daha başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Yüz estetiğinde ciddi düzelme ve daha genç görünüm sağlayan bu operasyonlar sayesinde kısa sürede etkili sonuç alabilmek mümkün olmaktadır.

Çene Şekil Bozuklukları nelerdir?

Çene bölgesinde en sıklıkla karşılaşılan estetik görünüm bozuklukları; çenenin olması gerekenden daha küçük ya da büyük olması, ileride ya da geride olması, çene hattının yeterince belirgin olmaması ve çene altındaki sarkmalardır.

Uygulanacak tedaviler nelerdir?

Probleme uygun tedavi seçimi çok önemlidir. Eğer daha geride bir çene hattına sahipsek yağ enjeksiyonu, dolgu maddesi enjeksiyonları, çene protezi tedavi seçenekleri arasındadır. Daha ilerde olan çene hattında ise çene kemiğinin törpülenmesi uygulanabilecek tedavi yöntemlerindendir.

Belirgin olmayan çene hattı yağ enjeksiyonu ve dolgularla (jawline dolgusu) yeniden şekillendirilerek yüze V şeklini kazandırmak mümkündür.

Diş dizilimini, çenenin kapanmasını ve çiğnemeyi etkileyen ciddi çene bozukluklarında ortognatik cerrahi (çene kemiklerinin cerrahi olarak kesilerek yer değiştirilmesi) gerekliliği akılda bulundurulmalıdır.

Çoğu işlem lokal anestezi ile ya da anestezisiz olarak gerçekleştirilmektedir. Hastalar aynı gün içinde taburcu olup sosyal yaşantılarına dönebilirler. İşlem sonrası oluşacak şişlik ve morluk geçicidir. Doğru bir klinik ve hastanede, uzmanlar tarafından yapılan bu uygulama sayesinde orantılı, uyumlu, keskin ve estetik bir çene ile yüz görünümüne kavuşmak mümkün olmaktadır.