Günümüzde estetik operasyon denildiğinde akla ilk gelen ve en sık tercih edilen işlemlerden biri olan dudak estetiği, her zaman renkli ve sevilen bir alan olmuştur. Çünkü dudak; asırlardır güzelliğin, sevginin, aşkın bir simgesi olmuş ve gördüğü rağbeti katlayarak günümüze kadar taşımıştır. Buna paralel olarak da dudak estetiği operasyonlarında her geçen gün yenilikler olmuş, çok daha başarılı sonuçlar alınmaya başlanmıştır.

İdeal Dudak Görünümünü Nasıldır?

Dudaklar da, tıpkı çene ve burun gibi yüz profilinde oldukça önemli yer tutan ve diğer yapılarla uyumlu olması gereken bir bölgedir. Dudakların konumu, genişliği, kalınlığı, boyu ve gülümserken ki aralıkları estetik açıdan önem arz etmektedir.  Örneğin, gülme esnasında diş etlerinin görünmemesi daha estetik bir görünüm sağlamaktadır.

Konum olarak alt ve üst dudak, yandan bakıldığında burun ve çene ucunun gerisinde kalmalıdır. Ayrıca yaşlanmayla birlikte üst dudağın sarkması ve dudakların incelebilmesi de sıklıkla görülebilen durumlardır.  Çoğu zaman sigara çizgileri olarak ta adlandırılan dikey çizgiler bu görünüme eşlik eder.

Dudak Estetiği uygulamaları nelerdir?

Dudak estetiğinde, dudak kontörünün belirginleştirilmesi, geçici ve kalıcı dolgular ile kalınlaştırılması, dudak kırışıklığı tedavileri, dudak asimetrilerinin düzeltilmesi, burun- dudak arası mesafenin yapılandırılması gibi işlemler uygulanır. Hastanın beklentisi ve uzmanın tercihi doğrultusunda şekillenen dudak estetiği, diğer estetik operasyonlara oranla daha basit şekilde uygulanabilmektedir. İşlemlerin büyük kısmı klinik şartlarında uygulanabilir.