Yüz germe ameliyatları, özellikle yaşlılık belirtilerinin ortaya çıkmasıyla beraber en sık tercih edilen operasyonlar arasında yer almaktadır. Kırışıklıklar ve sarkmaları gererek ve asarak gidermeyi amaçlayan bu işlemler daha genç bir görünüm elde edilmesini hedefler.

Yaş almanın yanı sıra, stres, güneş ışınları, sağlıksız beslenme, aşırı alkol tüketimi, sigara kullanımı gibi nedenlerden ötürü de yüz derisinin sarkması, kırışması ve lekelerin oluşması meydana gelebilir. Bu dönemde alın çizgilerinin daha belirgin bir hal aldığı, göz kapaklarının ve kaşların sarktığı, gözaltı torbalanmalarının artarak yüzde genel olarak kırışıklıkların derinleştiği, çene konturlarının da kaybolduğu ve yağlanmış, sarkık bir boyun görünümü ortaya çıkar. Yaşlı görünüme sebep olan bu durumlara yönelik gerçekleştirilen çeşitli işlemlerle sarkıklıklar giderilirken, fazla olan yağ dokuları alınarak sarkan yağ dokuları yerlerine çekilir ve asılır. Ayrıca bunlara ek olarak yüz dokuları takviye edilerek, göz kapaklarına estetik işlemler uygulanır ve diğer tamamlayıcı girişimler de eş zamanlı olarak yapılabilir.

Ameliyat  Süreci nasıldır?

Genel itibarı ile çene bölgesi, kaş kaldırma, torbalanmalar, göz çevresi ve alın ile boyundaki derin kırışıklıklar ve nasolabial bölge için uygulanan germe işlemleri genel anestezi altında yapılmaktadır. Ancak tercihe derin sedasyon anestezisi de yapılabilmektedir. Saklandığı için belirgin olamayan izlere yol açan operasyonlar bu açıdan hastayı rahatsız etmemektedir. Operasyon süresi işlem sayısı, kombinasyonu ve uygulanan tekniklere bağlı olarak değişmekle birlikte, ortalama 4-6 saat arasındadır.

Operasyon Sonrası ve İyileşme Süreci

Yüz germe ameliyatlarında aynı gün eve çıkmak mümkün olsa da sıklıkla hastanede 1 gece kalınması uygun görülmektedir. Yüzde genel şişlik, gerginlik, uyuşukluk hissi ve morluk oluşur. Bu durumlar 7-10 gün içinde kendiliğinden geçmektedir. İzler yüzün daha az görünen bölgelerine saklanır ve zamanla rengi solarak daha az belirgin hale gelir. Hastalar şişliklerin geçmesiyle işlerine dönebilir, makyaj da yapabilirler ancak 2 ay ağır spor, güneş ışığı ve travmadan sakınmaları gerekir.

Operasyon sonrası yüz son şeklini yaklaşık 6 ay ile – 1 yıl içerisinde alır. Alınan yeni şekil kişinin yapısı, anatomisi ve çevre koşullarına göre 5-10 yıl ila ömür boyu kalıcı olabilmektedir.